Shqip    English
Dyshemet antistatike
Meqenėse njeriu nė vete ka elektricitet i cili krijohet gjatė lėvizjės sė lirė, shetitjės apo gjatė punės sė pėrditshme, duhet tė ketė kujdes nga zbrasja e elektricitetit statik, pėr arsye se gjatė prekjes me komponente mund tė ketė pasoja fatale. P.sh. gjatė punės nėse prekim me dorė ram memorjen e kompjuterit e cila ka njė voltazhė mė pak se 12 V kurse njeriu pėrmban voltazhė mė tė lartė, vjen deri te dėmtimi i ram memorjes, procesorit apo pjesėve tė tjera. Prandaj duhet tė kemi kujdes qė elektricitetin statik ta zbrasim nėpėrmjet tokėzimit.


Ē’ėshtė elektriciteti statik ?

Elektriciteti nė pėrgjithėsi ėshtė veti e materies e cila rrjedh nga teprica e mbushjeve elektrike pozitive ose negative. Nėse shkopin e xhamit e fėrkojmė me mėndafsh e mandej ia afrojmė copave tė letrės ai do t’i tėrheq mirėpo kur i prek copat e letrės largohen. Nė sasinė e elektricitetit statik tė akumuluar ndikojnė : kapaciteti i objektit, potenciali elektrik, sipėrfaqja kontaktuese, lagėshtia relative etj.
Njeriu ėshtė qenie me elektricitet neutral dhe te ai elektriciteti statik mė sė shpeshti vjen nga veshja tė cilėn e bartė (poliester, najllon, akril etj). Elektriciteti statik lehtė formohet gjatė fėrkimit tė teshave pėr trupi. Nė tabelėn e mėposhtme janė dhėnė vlerat e potencialit elektrik tė akumuluar.


ECJA NĖPĖR TEPIH 1 500 V

ECJA MBI PLLAKA VINILL 250 V

KARRIGA NGA URETANI 1 500 V


Tė dihet pėr elektricitetin statik mė sė shumti duhet t’u interesoj shfrytėzuesve tė kompjuterave pasi qė prezenca e saj ėshtė nė rrethinėn e tyre gjatė punės. Elektriciteti statik gjenerohet gjatė kalimit tė rrymės elektrike nėpėr kabllo tė cilat janė afėr nesh dhe gjatė zbrasjės sė tensionit njeriu mund tė ketė pasoja (rėzimi nga karriga etj). Pėr kėtė arsye preferohet mbrojtja ndaj elektricitetit statik me anė tė punimit tė dyshemeve antistatike.Elektriciteti statik dhe shėndeti
Formimi i elektriciteti statik gjatė shikimit nė monitor apo edhe nė televizor ndikon nė shėndetin e njeriut dhe si pasojė e kėsaj kemi kokė dhembje, skuqje tė syve, teshtitje dhe gjithashtu ngacmon alergjinė, kjo sidomos vėrehet tek ata tė cilėt shumė gjatė e pėrdorin kompjuterin apo televizorin.

» Shiko referencat   » Shiko fotot
 
About company
Company profile
Publishing
Copyright © 2009, arhing.com